IThon.hu | Techben otthon vagyunk!

Újabb internetes adatszivárgási botrány a láthatáron!

Te gondolkoztál már azon, hogy mennyire is tudhatod biztonságban adataid? Bízol az internet szolgáltatódban és abban, ahogyan online adataidat kezeli vagy mindenképp VPN-es alternatívát használsz? Érdemes alaposan megválogatni mire is mész rá, az elsőre csábító ajánlatok gyakran csapdát rejthetnek…

De mi is az és mire is használjuk a VPN-t (Virtual Private Network) vagyis a privát magánhálózatot? A VPN egy hálózati technológia ami biztonságossá teszi az internethez vagy egyéb magánhálózathoz való kapcsolódást és annak böngészését. Használatával még akár egy internetes kávézóban is nyugodtan internetezhetünk, nem kell tartanunk az adathalász hackerektől.

Forrás: Technadu

Csak tavaly majdnem 800 milliónyi egyedi e-mail cím és 20 milliónyi jelszó került értékesítésre hackerek által olyan szolgáltatásokon keresztül, amiről a felhasználók azt gondolták még nagyobb biztonságot ad nekik, mint alap beállításaik.

A lopás történhet vírus, adathalászat vagy belső meló által, de az emberi hanyagság miatt gyenge jelszót választva is. Ha már megtörtént a baj, akkor komoly károkat lehet a lopott információkkal okozni…

És ezért is olyan fontos az adataink védelme, és főleg az ha már annak védelmére kelünk azt hogyan tesszük… Mivel ha nem a jó módot választjuk, akár még nagyobb esélyünk van az adatszivárgásra, mintha semmit nem használnánk. Viszont ha jól döntünk minden adatunk védve lesz.

Forrás: VPNServer

A buli múlt héten indult be, amikor több felhasználó is jelentette, hogy a hong kongi illetőségű UFO VPN 894 GB-nyi adatot fedetett fel köztük felhasználónév-jelszó párosokat, titkos kódokat és tokeneket, IP-címeket és egyéb oprendszerre vonatkozó információkat. A vállalat weboldalán ugyan vastagon hirdeti, hogy “zero log policy”-vel rendelkeznek, azaz ők nem tárolnak semmilyen infót a felhasználókról. Érdekes…

De a sztori itt még nem állt meg. A vpnMentor csapata utánament egy kicsit a témának és egyből talált hat olyan VPN szolgáltatást (FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN, Rabbit VPN), amik együttesen 1,2 TB-nyi adatot szivárogtatott ki bankkártya adatoktól, születési információkig bezárólag mindent. Valószínüleg jó pénzért…

Tovább színesíti az ügyet, hogy az összes felsorolt szolgáltatás ugyanazt az Elasticsearch szervert használta és a befizetések mind ugyanannhoz a Dreamfii HK Limited nevű céghez vándoroltak. Az pedig csak a vakoknak nem szúrja ki a szemét, hogy három szolgáltatás weboldala a hatból gyakorlatilag teljesen identikus…

Forrás: Bitcoin bázis

De, sajnos úgy tűnik, még ez sem ad elég okot arra, hogy – a Rabbit VPN kivételével – töröljék őket a Play Áruházból. Ami azért valljuk be aggodalomra ad okot. Még a Google is ennyire félvállról veszi milyen appok vannak az áruházuk kínálatában, hogy azok milyen adatokat érnek el és milyen módon tárolják azokat. Vagy a csúnya Google is benne lenne? Azt azért kétlem, de jobb lenne pár biztonsági lépést beiktatni mielőtt engedélyeznek egy programot…

Azt hozzá kell tenni az összes felsorolt VPN ingyenes, ami személy véleményem szerint adatvédelem gyilkosság. Csak fizetős és nívós megoldások működnek elég jól és persze biztonságosan. Mivel minden szolgáltatás pénzbe kerül, így fizetés nélkül nem várhatunk minőségi szolgáltatást. És hát, semmi sincs ingyen, ez esetben sokszor az adatainkat kell beáldoznunk.

Ezért is mindig legalább kétszer gondold át, hogy milyen VPN-t használ és, hogy kinek is szolgáltatod ki az értékes adataidat! Hisz azok csak a tieid…

Az adatvédelem joga mindenkinek kijár. Kivéve ha az Egyesült Arab Emírségekbe készülsz utazni, ugyanis ott börtönbüntetés és pénzbírság járhat érte, úgyhogy jól figyelj ha arra jársz és VPN-t használsz. Én inkább azt ajánlom, ne tedd…

Borító: HowStuffWorks
Forrás: androidpolice

Ha használsz, te melyik VPN-t választottad, vagy téged hidegen hagy az online adataid védelme? Hamarosan mi is jövünk egy jó kis ajánlóval, érdemes figyelned!

Kapcsolódó cikkeink

Az Android-használók fele iPhone-ra váltana

Anikó

A hirdetések már a telefonod zárolási képernyőjére is betörhetnek

Anikó

Eszméletlen összeget költöttünk appokra 2021-ben is

Anikó