A The New York Times szerint több mint egy tucat neves kiberbiztonsági szakértő csütörtökön támadta az Apple-t, amiért veszélyes technológiára támaszkodik az iPhone-okon található, gyermekek szexuális zaklatásáról készült képek felderítésére irányuló vitatott tervében.
Az elmarasztaló kritikát egy új, 46 oldalas tanulmányban fogalmazták meg a kutatók, amely az Apple és az Európai Unió azon terveit vizsgálta, hogy az emberek telefonjait illegális anyagok után tartsák megfigyelés alatt, és az erőfeszítéseket hatástalan és veszélyes stratégiáknak nevezték, amelyek felbátorítanák a kormányzati megfigyelést.
Az augusztusban bejelentett tervezett funkciók közé tartozik a felhasználók iCloud Fotók könyvtárainak kliensoldali (azaz a készüléken belüli) átvizsgálása a gyermekek szexuális zaklatására szolgáló anyagok (CSAM) után, a Kommunikációs biztonság, amely figyelmezteti a gyermekeket és szüleiket, ha szexuálisan egyértelmű fotókat kapnak vagy küldenek, valamint a Siri és a Keresés kibővített CSAM-irányítása.
A kutatók szerint az Európai Unió által közzétett dokumentumok arra utalnak, hogy a blokk irányító testülete hasonló programra törekszik, amely a titkosított telefonokat a gyermekek szexuális zaklatására, valamint a szervezett bűnözésre és a terrorizmushoz kapcsolódó képekre utaló jelekre is vizsgálná.
„Nemzetbiztonsági prioritás kellene, hogy legyen, hogy ellenálljunk a törvénytisztelő polgárok elleni kémkedési és befolyásolási kísérleteknek” – mondták a kutatók, akik hozzátették, hogy most azért teszik közzé eredményeiket, hogy tájékoztassák az Európai Uniót a tervük veszélyeiről.”
Az állam megfigyelési jogköreinek kiterjesztése valóban átlép egy vörös vonalat. A megfigyelési aggályok mellett a kutatók szerint eredményeik azt mutatták, hogy a technológia nem hatékony a gyermekek szexuális zaklatásáról készült képek azonosításában. Elmondásuk szerint az Apple bejelentése után néhány nappal az emberek már rámutattak arra, hogyan lehet a képek kismértékű szerkesztésével elkerülni a felismerést. Ez lehetővé teszi egy személyes magáneszköz átvizsgálását anélkül, hogy bármilyen valószínűsíthető okból bármi törvénytelen dolog történne. Ez rendkívül veszélyes. Veszélyes az üzleti életre, a nemzetbiztonságra, a közbiztonságra és a magánéletre nézve.
A kiberbiztonsági kutatók elmondták, hogy tanulmányukat már az Apple bejelentése előtt elkezdték, és eredményeiket most teszik közzé, hogy tájékoztassák az Európai Uniót a terv veszélyeiről.
Az Apple-t jelentős kritikával illették az adatvédők, biztonsági kutatók, kriptográfiai szakértők, akadémikusok, politikusok, sőt, a vállalaton belüli alkalmazottak is, amiért úgy döntött, hogy a technológiát az iOS 15 és az iPadOS 15 egy jövőbeli frissítésében alkalmazza.
Az Apple kezdetben igyekezett eloszlatni a félreértéseket és megnyugtatni a felhasználókat, részletes információk közzétételével. Amikor azonban világossá vált, hogy ez nem a kívánt hatást váltotta ki, az Apple később elismerte a negatív visszajelzéseket, és szeptemberben bejelentette a funkciók bevezetésének késleltetését, hogy a vállalatnak legyen ideje fejlesztéseket végezni a CSAM-rendszeren, bár nem világos, hogy ezek mit tartalmaznának, és hogyan kezelnék az aggodalmakat.
Az Apple azt is közölte, hogy visszautasítaná az autoriter kormányok azon követeléseit, hogy a képfelismerő rendszert a gyermekek szexuális zaklatását tartalmazó anyagok elismert adatbázisai által megjelölt gyermekek képein túlra is kiterjesszék, bár azt nem mondta, hogy inkább kivonulna egy piacról, minthogy engedelmeskedjen egy bírósági végzésnek.