Az Egyesült Államokban a Google-t már most is érik hirdetési és keresési panaszok. Az Apple óriási horderejű csörtéi után több amerikai állam most a Google Play Store-t veszi célba egy új trösztellenes perben.
A vita tárgya a Google által tavaly bejelentett követelmény, miszerint a Play Store-on keresztül letöltött összes Android-alkalmazásnak Play Billinget kell használnia. Minden alkalmazáson belüli vásárlásnak a Google-on keresztül kell történnie, ami azt eredményezi, hogy a vállalat részesedést kap.
Tavaly szeptemberben a vállalat közölte, hogy a fejlesztők kevesebb mint 3%-a kezeli közvetlenül a számlázást, ami azt jelenti, hogy a végfelhasználók közvetlenül az alkalmazás készítőjének adják meg a hitelkártyaadatokat. Ezzel a gyakorlattal azonban ma már olyan nagy nevek is élnek, mint a Netflix és a Spotify.
A Google a tavalyi döntést úgy fogalmazta meg, hogy a következetesség biztosítása annak érdekében, hogy minden fejlesztőre ugyanazok a szabályok vonatkozzanak. A vállalat úgy véli, hogy ez különböző infrastrukturális és biztonsági előnyöket biztosít a fejlesztőknek és a felhasználóknak egyaránt. Eközben a központosított rendszer azt jelenti, hogy a végfelhasználók egyetlen oldalra látogathatnak el a Play Store-ban az előfizetések kezeléséhez és megszüntetéséhez.
Ez az irányelv 2021. szeptember 30-án lép hatályba, és ez az, amit 36 állam, valamint Washington D.C. próbál megelőzni. A Politico szerint Utah, Észak-Karolina, Tennessee, New York, Arizona, Colorado, Iowa és Nebraska áll az élen.
A perre azért kerül sor, mert a Google korábban bejelentette, hogy hamarosan csak az első 1 millió dollár bevétel 15%-át veszi el minden Android-fejlesztőtől. A korábbi 30%-ról lefelé, hasonló csökkentést kapnak az audio- és videó streaming alkalmazások.
Az igazságügyi minisztérium 2020 októberében a keresést és a Google különböző gyártókkal kötött megállapodásait vette célba. Az államok egy csoportja még decemberben tovább ment, míg egy másik állami koalíció a Google reklámok terén fennálló monopolhelyzetét vette célba.