Nem meglepő, hogy Tim Cook, az Apple jelenlegi vezérigazgatója saját bevallása szerint az elkövetkezendő 10 évben „valószínűleg” elhagyja a céget. Tekintve, hogy már 60 éves, nincs min csodálkozni. Ez automatikusan felveti azt a kérdést, hogy vajon ki követheti Cookot a vállalat vezetői székében – Az AppleInsider pedig rangsorolta a jelenlegi legjobb lehetőségeket.
A kérdés a jelenlegi CEO a héten történt megszólalása után pattant ki. Cook Kara Swisherrel interjúzott a The New York Timestól, amikor a nő nekiszegezte a kérdést, lehúz-e még egy tizest az Apple élén.
Még tíz év? Valószínűleg nem. De elmondhatom, hogy most nagyon jól érzem magam, és nincs kitűzött dátum. De még tíz év hosszú idő – és valószínűleg nem lesz még tíz év.
Amióta 2011-ben átvette az Apple vezérigazgatói posztját, Cook a vállalat eddigi legsikeresebb szakaszát hozta el. A stílusa nem olyan ütős és gondolatai sem olyan monumentálisak, mint a cég társalapítójának, Steve Jobsnak voltak, viszont Cook üzleti és életszemlélete olyan módon vált az Apple DNS-ének részévé, hogy az jóval meghaladja a hivatali idejét.
Hogy ki veszi át Cook helyét egyáltalán nem világos és egyértelmű. A Wall Street-i befektetők – csakúgy, mint az alkalmazottak és felhasználók – biztosítékot akarnak, hogy aki Cookot követi, az nemcsak képes, de hajlandó is hosszabb ideig irányítani egy ekkora monstrumot. Mint ilyen, a potenciális vezérigazgató jelenlegi életkorát is figyelembe vették tényezőként a rangsorolásában.
A top hármasfogat: Craig Federighi, Greg „Joz” Joswiak és Jeff Williams
Craig Federighi aka. Hair Force One nagyon kedvelt és igen közvetlen személy. Évek óta az Apple szoftveres csapatát erősíti, elkötelezettsége pedig a NeXT-es érára nyúlik vissza. Az Apple 51 éves szoftvertervezési alelnöke már többször bizonyított, hogy megállja a helyét, ha egy ütős bemutatót kell tartani, ami különösen fontos egy ikonikus, személyközpontú vállalatnál.
Szinte ugyanez elmondható Greg „Joz” Joswiakról is, aki az Apple globális marketingért felelős alelnöke. 1986 óta dolgozik a vállalatnál, nagyon kedvelik a cégen belül és kívül is, és ismert tényező, azonban az a picike extra hiányzik belőle, ami Federighiben megvan.
És bár jelenlegi feladata a marketing, az 56 éves Joswiak technikai vonalon is elég erős. Korábban a Macintosh csapatánál dolgozott, és segített az eredeti iPod és iPhone fejlesztésében. Federighihez hasonlóan ő is az Apple-művek alap figurája, és a vezérigazgatóvá történő előléptetése senkit sem lepne meg.
De nem szabad kihagynunk a matekból Jeff Williamst. A vezérigazgatói tisztségbe lépését megelőzően Cook az Apple operatív vezérigazgatója volt – ezt a szerepet jelenleg Jeff Williams tölti be.
Az 58 éves Williams 1998 óta dolgozik az Apple-nél, és kulcsszerepet játszott az első iPhone piacra dobásánál. Ő vezette az Apple Watch fejlesztését is mérnöki oldalról – segítségével a vállalat a világ egyik legnagyobb okosóra-gyártójává vált.
Federighihez és Joswiakhoz hasonlóan, Williams is állandó szereplő az Apple Keynote-jain, tavaly szeptemberben őt választották az Apple Watch Series 6 bemutatására.
Tim Cook ugyan nem Steve Jobs, kimért stílusa, gyakorlatias megközelítése és a társadalmi kérdésekbeli érdekeltsége mind az Apple Jobs utáni korszakának meghatározó tényezője lett. Ha csak a személyiség és a karizma számít, akkor mindhárom választás – Federighi, Joswiak és Williams – is remekül passzolna a képbe. Cook 10 év múlva történő távozásakor Federighi 61, Joswiak 66, Williams viszont 68 éves lesz.
További nagy nevek: Eddy Cue és Phil Schiller
Eddy Cue és Phil Schiller is az Apple vezetői karának tagjai, már Steve Jobs irányítása alatt is ismert szerepeket töltöttek be a vállalatnál. Bármelyikük örökli a stafétát, jó választásnak bizonyulhatna.
Cue, aki az Apple internetes szoftverek és szolgáltatásokért felelős alelnöke felügyeli a vállalat szolgáltató üzletágát, beleértve a hatalmasra nőtt Apple Musicot, Apple Pay-t és az iCloudot is. 1989 óta dolgozik a társaságnál.
Schiller viszont visszafelé haladt a ranglistán. Korábban a világméretű marketingét felelős alelnök volt, most Apple Fellow, az App Store és az Apple Events vezetője.
Schiller egyidős Cookkal – 60 éves -, míg Cue egy kicsit fiatalabb, 56 éves. Tekintettel Schiller életkorára és az Apple-nél játszott szerepére, Cue lehet a befutó, ha Federighi, Joswiak és Williams kiesne a pixisből.
A más tapasztalt vezetők: Lisa Jackson, Johny Srouji és John Ternus
Bár ezek a nevek 2021-ben az Apple vezetőségének élén virítanak, sok változás történhet ezekben a berkekben az elkövetkező 5 vagy 10 évben, mielőtt még Cook távozna a cégtől.
Lisa Jackson az Apple Környezetvédelmi, Politikai és Társadalmi Kezdeményezéseinek alelnöke – ez a szerep Cook vezetése alatt nagyon fontossá vált. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a vállalat kulcsfontosságú rendezvényein Jackson most már rendszerint szereplő. Korábban az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének adminisztrátora volt, mielőtt 2013-ban csatlakozott volna az Apple-höz.
Úgy tűnhet, hogy 59 évesen Jackson életkora és a vállalat nál töltött néhány éve nem feltétlen teszi a jelenlegi alelnököt a legerősebb „versenyzővé” a posztért. Azonban Jacksonnak akad egy olyan ütőkártyája, amit a többiek, ha megfeszülnek sem tudnak hozni. A jelenlegi világméretű tendenciákat figyelembe véve, színesbőrű nőként tökéletesen illene a képbe. Ráadásul vezetői tapasztalata jó jelöltté teheti a vezérigazgatói szerepkörben.
Johny Srouji, az Apple hardveres technológiákért felelős alelnöke irányítja az Apple Silicon projektet, amely nagyban meghatározhatja a vállalat elkövetkezendő 10 évét. Már ez önmagában is remek folytatás lehet Cook után.
Az 57 éves Srouji 2008 óta dolgozik az Apple-nél, ami pont egy fél évtizeddel több, mint amit Jackson töltött a fedélzeten, de ezzel Srouji még mindig elmarad a listán szereplő többi névtől.
Talán a legerősebb jelölt ebben a hármasban John Ternus, az Apple hardvergyártásért felelős alelnöke. Újonnan előléptetve 2001 óta dolgozik az Apple-nél és felügyeli a hardverfejlesztési munkálatokat, beleértve az iPad minden generációjának és modelljének, a legújabb iPhone-oknak és AirPodsoknak az elkészítését. Az Apple oldalán fellelhető hivatalos életrajza azt is elmondja, hogy „kulcsfontosságú vezető volt a Mac Apple Siliconra történő folyamatos átvezetésében”.
Ternus pontos életkora nem ismert, de a LinkedIn profilja szerint 1997-ben diplomázott a Pennsylvaniai Egyetemen. Normál főiskolai pályát feltételezve valószínűleg a 40-es évei közepén vagy végén járhat.
Nem vezetőségi tagok, de Apple alkalmazottak: Dan Riccio
Az év elején az Apple bejelentette, hogy Dan Riccio, aki eddig a hardveres mérnöki feladatokkal foglalkozott, mielőtt Ternus átvette volna az irányítást, áttér egy új, titkos projektre a cégen belül. Ennek megfelelően Riccio nevét és életrajzát el is távolították az Apple vezetői oldaláról, de úgy gondolják, hogy továbbra is jelentős szerepet játszik a cég életében.
Riccio 1998 óta dolgozik az Apple-nél, és 2012-ben Federighi mellett SVP státuszba léptették elő. 55 éves korában Riccio potenciális jelölt lenne Cook utódjaként, de nem világos, hogy el akarják-e vonni őt legújabb projektjétől, ami hátra sorolja őt a potenciális jelöltek listáján.
Nem vezetőségi tagok, és nem is Apple alkalmazottak: Jony Ive és Angela Ahrendts
Mindkette teljesen valószínűtlen döntésnek tűnnek, de mivel tudjuk, bármi lehetséges, különösen egy olyan tőzsdén jegyzett vállalat esetében, amely nyomást tapasztalhat a befektetőktől egy jó igazolásra. Persze ettől még a vállalaton belüli előléptetés tűnik a legracionálisabb lépésnek.
Ennek ellenére, ha az Apple kívülállót választana a következő vezérigazgatójaként, akkor két ismerős név azért felbukkan. A lista élén Jony Ive volt vezető tervező áll. Azt, hogy az 54 éves, nyugdíjas Ive-ot még érdekli-e a szerep, azt persze nem tudni.
Fontolóra kell még venni Angela Ahrendtset is, aki korábban az Apple kiskereskedelmi üzletágának alelnöke volt, de 2019-ben távozott posztjáról. Viszont vezérigazgatói tapasztalattal rendelkezik, 2006 és 2014 között vezette a Burberry-t, ami viszont hátrány, hogy egyidős Cookkal, 60 éves.
Teljesen valószínűtlennek tűnik, hogy kívülálló vegye át a kormányt. Az Apple egyedülálló kultúrája és története azt sugallja, hogy aki követheti Cookot a vezérigazgatói poszton, az valószínűleg már most is évek óta a cégnél dolgozik.
Szerinted ki határozhatja majd meg az Apple jövőjét?