A Japánok ismét az élre törtek a félévente mért TOP500 HPL szuperszámítógépes sebességmérésen. Ez az első alkalom, hogy ARM-es processzorral szerelt számítógép ért a lista tetejére.
A kobeban a Riken és Fujitsu által tervezett Fugakuban a Fujitsu 48 magas A64FX SoC-je dobog. 415,53 petaflopos teljesítményével 2,8-szor gyorsabb, mint az IBM Summitja, ami az egyik olyan versenytárs, aminek teljesítménye legközelebb áll.
A szuperszámítógépek gyakorlatilag semmiben sem különböznek a hétköznapi használatban lévő gépektől, azonban teljesítményük jóval nagyobb és másodpercenkénti lebegőpontos operációk (FLOPS) számában mért.
A TOP500 projekt a világ 500 legnagyobb teljesítményű számítógépét rangsorolja 1993 óta kétszer egy évben.
A HPL mellett más méréseken is jeleskedett a japánok szuperszámítógépe: a Graph 500, HPL-AI és HPCG-ben is csúcsra érő architektúra ezzel több rekordot is beállított.
I installed the contact tracing app for #COVID-19 on my Smartphone. Simulation on #Fugaku indicates we need 60% distribution for effectiveness. I encourage people in Japan to install to protect yourself & save lives. It was
pro reviewed to be privacy safe.
— Satoshi Matsuoka (@ProfMatsuoka) June 22, 2020
Eddig a legdurvább szupergépek címe oda-vissza ingázott a különböző amerikai és kínai gyártók közt. Ez az első alkalom, hogy Japánok értek fel a csúcsra. Kilenc éve már a szigetország vállalatai is részesei a versenynek, először a Fugaku elődje, a Riken K computere. A teljes listán 226 kínai, 114 amerikai és 30 japán szuperszámítógép található.
A Fugakut jövő évben helyezik teljesen működésbe, eddig a COVID-19-es kísérleti kutatások során használták főleg diagnózisok felállításához és a SARS-COV-2 vírus terjedésének megjóslásához.
Borítókép: Techwire