Az új 240 W-os USB-C Power Delivery szabvány bejelentése azt jelenti, hogy sokkal nagyobb teljesítményű laptopok és más eszközök is táplálhatók a már mindenütt jelen lévő, megfordítható csatlakozóval. A rossz hír azonban az, hogy ez egy újabb USB-C kábelszabvány létrehozását jelenti…
Az USB-C Power Delivery jelenleg legfeljebb 100 W-os teljesítményre korlátozódik. Ez elég a legerősebb MacBook Prókhoz, amit az Apple jelenleg kínál, de ennek a kapacitásnak a több mint kétszeresére emelése bőven hagy teret a jövőbeli gépek számára.
Ez azt is jelenti, hogy az USB-C több energiaigényes eszközhöz is használható lesz, például nagyobb monitorokhoz, egyes nyomtatókhoz és még néhány asztali számítógéphez is. A rossz hír, hogy ez egy újabb USB-C kábeltípus bevezetését jelenti.
Az USB Implementers Forum (USB-IF), a technológiát fejlesztő iparági csoport kedden hozta nyilvánosságra az új teljesítményszinteket az USB Type-C specifikáció 2.1-es verziójú frissítésében. Az USB-IF nem adott azonnal kommentárt. Az új 240 wattos opciót Extended Power Range, azaz EPR névre keresztelték. […] A 240 wattot támogató kábelekre további követelmények vonatkoznak majd az új szintek befogadására. Az USB-IF pedig megköveteli, hogy a kábeleken speciális ikonok legyenek elhelyezve, “hogy a végfelhasználók vizuálisan is meggyőződhessenek arról, hogy a kábel akár 240 wattot is támogat.
Amint azt már korábban is megjegyeztük, egy fizikai kábeltípus használata a tápellátáshoz, az adatokhoz és a videóhoz nagymértékben le kellene, hogy egyszerűsítse az életet, de a gyakorlat nem ilyen egyszerű.
Elméletileg minden USB-C kábelnek egyformának kellene lennie: ez a szabvány lényege. A gyakorlatban azonban a szabványnak különböző változatai léteznek. Ami még aggasztóbb, hogy sok USB-C-kábelként árult kábel nem felel meg teljes mértékben a szabványnak, ami komoly problémát jelent.
Néhány nem megfelelő kábel egyszerűen nem nyújtja az ígért teljes adatátviteli sebességet. Mások egyáltalán nem használhatók adatátvitelre. Megint mások pedig túl sok energiát vehetnek fel, ami aztán a töltéshez használt készüléket is károsíthatja.
Aztán ott van a Thunderbolt-támogatás, és az aktív kontra passzív kábelek. Ezt a zűrös dolgot az EPR-támogatás pedig csak még zűrösebbé fogja tenni.
Forrás: USB-IF